Ve středu 31. května proběhl dětský den v prostorách MŠ Světice. Pro děti byl připraven bohatý program začínající vystoupením klauna, který se postaral o skvělou zábavu nejen pro děti, ale i pro dospělé. Tančilo se, soutěžilo a dokonce klaun vyráběl dětem zvířátka z balónků. Dětský den byl zaměřený na cestu kolem světa. Děti měly připraveny stanoviště světadílů, u kterých měly splnit určené úkoly. Po dokončení všech úkolů si měly možnost vybrat krásné ceny. Také proběhla soutěž „pečeme s dětmi“, na které rodiče s dětmi připravily občerstvení ve sladké i slané podobě. Vítězem se stala rodina Pražákova s tučňáky, na druhém místě se umístila rodina Šritrova s velkou ovocnou pyramidou a na třetím místě rodina Hájkova s tiramisu.  Rádi bychom poděkovali babičce Terezky Kozákové, která darovala knihy, jako odměny vítězům i zúčastněným.

            Závěrečné vystoupení předvedl CYKLO-TRIAL KLUB STŘEDNÍ ČECHY pod vedením Libora Pecháčka, kterému bychom velmi rádi poděkovali za skvělou show. Děkujeme za krásně strávené odpoledne a budeme se těšit znovu příští rok.

Přivítat jaro, jsme se letos vydali společnou vycházkou obou tříd do říčanské japonské zahrady.    Sovičky se od začátku školního roku seznamují se Starými českými bájemi a pověstmi, a tak se rozjely do Prahy navštívit Karlův most. Počasí jim příliš nepřálo, ale dětem to výlet rozhodně nepokazilo.  Ptáčata měla program „Jaro kolem nás“, který nám zprostředkovalo muzeum Říčany.

Procházka kolem hájovny, ukázka jarní květeny, něco o ptáčcích a hnízdech ...informací jsme měli dostatek a společné hry jsme si také užili.

Nebylo by to pravé školkové jaro, kdyby ve školce neproběhla každoroční dílnička pro děti a rodiče. Účastníci si domů odnesli společné výrobky. Papírové kuřátko na podstavci, velikonoční zajíčci z kartonu a bavlny, zajíce z březových špalíčků nebo klacíků a samozřejmě uplést pomlázku.

Pro maminky jsme také připravili dílničku, ale ta se konala o týden později. Domů si pak mohly odnést vypichovaný věneček, koule anebo velikonoční dekorace v květináči.

Nesmíme vynechat zmínku o tom, že jsme zapojili do akce „Čistý Ladův kraj“. Další ročník jarního úklidu obcí a přírody v jejich okolí byl vyhlášen na sobotu 8.4.2017. Jelikož v sobotu je školka zavřená, vyrazili jsme čistit okolí školky ve středu a čtvrtek. Ve středu jsme sbírali odpadky v ulicích U Zastávky, Dlouhá, K Trati a v uličkách kolem trati v obou směrech.  Ve čtvrtek Ke Školce, Svážná, Zálesí, K Trati, Spojovací a V Zahradách. Děti by rády pokračovaly i v pátek, ale bohužel deštivé počasí nám překazilo náš plán. Doufáme, že počasí k nám bude příznivější alespoň 27. 4. ve čtvrtek, kdy na zahradě mateřské školy budeme pálit čarodějnice.

 

                                                                                                                      Hana Černá

 

Zima k nám byla letos hodně vlídná … hlavně, co se týká sněhu. Takovou parádní klouzačku, jakou jsme měli na zahradě letos, by nám mohl leckdo závidět. A tak si děti přinesly do školky boby a lopaty a mohlo se začít jezdit.

Zimní období si také děti ve školce pořádně užívaly. Ve školce se to hemžilo samými sněhuláky a vločkami. Děti se dozvěděly, proč a jak zamrzá rybník, proč je důležité udělat do ledu díru, vyrobily si několik ledových ozdob…dokonce někteří vyráběli ozdoby i doma.

V dalších týdnech si děti vyzkoušely různé zimní sporty…a tak se ve třídě bruslilo, lyžovalo a koulovalo. Děti se naučily, jak se správně do zimy obléknout, vyrobily si papírové šály, na kterých si procvičily lepení a stříhání.

V den pololetních prázdnin jsme do školky pozvaly na návštěvu, jako každý rok, školáky.

Společně jsme strávili příjemný den ve školce, děti nám vyprávěly, jaké to ve škole je, jak se jmenuje jejich paní učitelka, v jaké lavici sedí… Společně si děti pak pohrály a také spolu skotačily na zahradě. Vzpomínkou nám budou krásní sněhuláci, které děti společně postavily. 

Zima je už skoro za námi, my se teď už těšíme na JARO.

Za mateřskou školu Jiřina Součková

 

Jak již bývá zvykem, advent jsme přivítali slavnostním rozsvěcením vánočního stromku.

Tentokrát jsme se sešli v tělocvičně ZŠ ve Světicích.

Hned v předsálí tělocvičny stály stánky s adventními výrobky tvořené dětmi a učitelkami mateřské a základní školy. V kuchyni pak na návštěvníky čekalo občerstvení. V přilehlé třídě měli všichni příležitost si ještě něco maličkého vytvořit.

Nejdůležitější částí odpoledne bylo samozřejmě vystoupení našich dětí. Na ozvučeném pódiu zaznělo v jejich podání několik písniček, koled a básniček. A přes velkou trému se jim vystoupení povedlo.

Brzy na to nás čekala návštěva Mikuláše. Dorazil k nám v pondělí 5. prosince i s anděly a čerty.

Pár slziček ukáplo, ale žádné velké strašení. Mikuláš, čerti i andělé totiž nebyli o moc větší než my.

Už čtvrtým rokem nás totiž navštívili žáci ZŠ v Říčanech na náměstí. Navzájem jsme si ukázali, co se kdo pro Mikuláše naučil za básničky, písničky a dokonce zbyla chvilka společně si trochu pohrát.

Ještě nás do vánoc bude čekat vystoupení pro rodiče, prarodiče, sourozence a malá vánoční dílna pro maminky.

Vám všem přejeme krásné, klidné vánoce a samozřejmě pohodu po celý příští nový rok.

 

                                                                                                          Hana Černá

Nevěříte? Přijďte se klidně přesvědčit.

Od půlky července nezněly školkou hlasy dětí, ale zvuky sbíječek a zvonění měděných trubek. Stará budova dostala nové rozvody topení i vody a koupelna Ptáčat dostala zbrusu nový kabát. Do konce prázdnin jsme stihli i vymalovat a vše uklidit tak, abychom přivítali děti v krásné zmodernizované budově.

Ve čtvrtek 1. září už vše běželo jako na drátkách. Paní učitelky v Ptáčatech přivítaly ty nejmenší. Snažily se rozptýlit jejich obavy a zaujmout děti připravenými písničkami, říkankami a samozřejmě hračkami. Velké děti se sešly v Sovičkách. Soviček je 25 a všichni jsou to předškoláci. Plány na letošní rok jsou tedy jasné, dobře se připravit na 1. třídu J

První týden nového školního roku máme za sebou a jedeme na plné obrátky. Příští týden se chystáme na“Malování na rynku“, které pořádá říčanská knihovna. Sovičky čeká výlet na Říp v rámci celoročního projektu Staré pověsti české. A na třetího října jsme si pro vás připravili Drakiádu. 

Přejeme všem, krásné babí léto.

 

Gábina Blovská